İletişim

UCCT - Mükemmel Video Duvarları İçin Mükemmel Seçim

Standart video duvarlarında genellikle ekranlar arasında değişik beyaz noktalar olur. Görüntülenen içeriklerin kalitesi ve tek biçimliği karanlık noktalar ve beneklerden de etkilenir. Bu bulanıklaşma olayına, Japonca'da "pürüzlülük" anlamına gelen bir terim olan "Mura" adı verilir ve normalde bu sorun düzeltilemez.

Sharp mükemmel çözümle geliyor…

Sharp’ın Tekbiçimli Kalibrasyon Teknolojisi (UCCT) etkilenen bütün piksellere RGB artışları ekleyerek bütün Mura izlerini ve gözle görülür pürüzleri ortadan kaldırır. Sonuç olarak bütün ekranda mükemmel tek biçimliliğe sahip beyaz nokta ve renk tutarlılığı sağlanır.

Nasıl çalışır

Adım 1 – Video Duvarı + UCCT

UCCT, bir Taramalı Tablo (LUT) kombinasyonunun üzerinde Muro düzeltmesi ve renk kalibrasyonu yapmak için ileri teknoloji bir "xyz" kamera kullanan, fabrikada gerçekleştirdiğimiz bir “3D piksel piksel” donanım kalibrasyon işlemidir.

Uygulandığında gözle görülür bir iyileşme olur, ama her ekranın kendi UCCT profili vardır ve bir video duvarında beyaz noktalar hala bir ekrandan diğerine farklılık gösterebilir. Bu nedenle en iyi sonuçlar için bir sonraki adım gereklidir.

Adım 2 – Video Duvarı + UCCT + Kalibrasyon

Harici bir sensör her ekranın beyaz nokta ve renk profilini ölçer. Sharp’ın yazılımı olan Kalibrasyonlu Ekran Kurulum Aracı (Display Installation Tool with Calibration - DITwC) uygulaması ekranın LUT'sini bütün duvarda eşit olacak şekilde günceller (donanım kalibrasyonu).

Harici sensörle kalibrasyon her ekrana uygulanır ve mükemmel video duvarını oluşturmak için beyaz noktalar DITwC ile eşitlenir.

Mura düzeltmesi genellikle ekranın ömrü boyunca stabil kalır ama bazen kalibrasyonun DITwC yazılımı kullanılarak yenilenmesi gerekebilir çünkü eskime etkileri başka beyaz noktaların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Benzersiz bir yaklaşım

Sharp‘ın UCCT'si gerçekten sektöre öncülük eden bir işlemdir, çünkü başka hiçbir tedarikçi şunları sağlamamaktadır:

  • L*ab tabanlı Mura Düzeltmesi: Algılanabilen bütün renklerin, insan gözünün rengi nasıl algıladığına yakın lineer bir temsilini oluşturur
  • 3D Renk Kontrolü: Tümleşik ayrı renk yönetimi Taramalı Tabloların (LUT'ler) bir kombinasyonunu kullanır
  • Beyaz Nokta Renk Kalibrasyonu: L*ab'yi kullanarak ekran kenarından merkezine ve tüm ekranların bütününde önceden tanımlanmış bir renk sıcaklığıyla tam eşitleme yapılmasını sağlar

Böylelikle ekranlar video duvarının tamamında tam olarak tek biçimli ve mükemmel eşitlenmiş duruma gelerek, size yüksek etkili, yüksek kaliteli bir ekran yaratmak için en mükemmel yöntemi sağlar.