İletişim

Azami bağımsızlığa ulaşmak

Yenilikçi depolama çözümleri sayesinde, artık şebekeden sağlanan enerjiden bağımsızlık seviyesi hiç olmadığı kadar yüksek: Güneş enerjisi sistemi ve pil depolamasının birleşimi, mevsime bağlı olarak bir evin ihtiyaçlarının %80'ine kadar karşılayabilir.

Güneş enerjisiyle kendi güç kaynağımızı oluşturmak uzun süre boyunca sınırlı bir durumdaydı. Gün içinde ihtiyaca göre daha fazla elektrik üretiliyor ve gece güneş enerjisi kullanılamıyordu.

Uygun depolama çözümleri olmadığından, toplam elektrik talebinde güneş enerjisinin payı en fazla %30 olabiliyordu. Yenilikçi depolama çözümlerinin üretilmesiyle, bu değer artık hava koşullarına bağlı olarak %80'e kadar çıkarılabiliyor. Gün içinde üretilen enerji saklanıyor ve günün herhangi bir zamanında, hatta gece bile kullanılabiliyor.
Sistem, tam şarj olmuş bir pille özel tüketimi karşılamaya devam ediyor. Fazlalık enerji kamu elektrik şebekesine veriliyor.

Gün içinde güneş enerjisi kullanımı

Güneş enerjisi sistemi ve depolamanın günlük rutinde kullanımı:

Sabah

Güneş enerjisi sisteminde üretilen enerji kendi tüketiminiz için kullanılıyor. Fazlalık enerji pilde depolanıyor.

Öğleden sonra

Sistem, tam şarj olmuş bir pille özel tüketimi karşılamaya devam ediyor. Fazlalık enerji kamu elektrik şebekesine veriliyor.

Akşam

Güneş battıktan sonra, sistem depolanan enerjiyi kendi tüketiminiz için size sağlıyor.

Gece

Sistem gece bile depolanan enerjiyi sağlamaya devam ediyor. Pil kapasitesi yetersizse, ek güç kamu elektrik şebekesinden alınıyor.

Piller Hakkında Bilgi

Bir güneş pili seçmek—önemli etkenler

Sharp, bir enerji çözümleri tedarikçisi olarak, fotovoltaik modüllere ek olarak, müşterilerin enerji tedarikçilerinden mümkün olduğunca bağımsız olmasını sağlamak üzere çeşitli gereksinimlere yönelik pil çözümleri de sunmaktadır.

Pil konseptleri

Piyasadaki pil konseptleri, en başta içlerindeki parçalar açısında farklılık göstermektedir. Pil konseptine bağlı olarak, bunlar mevcut PV sistemlerini tamamlayıcı ya da yeni kurulumlar için tam çözüm sağlaması yönünde idealdir.

Pil kapasitesi (kWh)

kWh cinsiden verilen kullanılabilir pil kapasitesi, tam şarj olmuş bir pilden ne kadar enerji alınabileceğini gösterir. Sıklıkla nominal (toplam) kapasite de belirtilmektedir, ama buna genellikle tam olarak erişilememektedir. Bu değerler arasındaki fark boşalma derinliğidir (DOD). Örnek: Bir pilin 16 kWh depolama kapasitesi ve %50 boşalma seviyesi varsa kullanılabilir güç 8 kWh'dir (16 kWh'nin %50'si). Eviniz için gerekli pil kapasitesi PV sisteminizin boyutuna, güç tüketimine ve ne derece enerji bağımsızlığına sahip olmak istediğinize göre değişir. Doğru depolama çözümleriyle, mevcut kapasiteden tam olarak yararlanılabilir ve şebekeden azami bağımsızlık sağlanabilir.

Teknoloji

Piyasada iki ana pil teknolojisi bulunmaktadır: lityum-iyon hücreler ve kurşun-asit piller. Her iki teknolojinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Kurşun-asit piller iyi bilinmektedir ve ticari olarak kendisini kanıtlamıştır, ancak çok ağır ve büyük hacimlidirler. Lityum-iyon hücrelerin boşalma derinliği daha yüksektir, daha verimli ve daha hafiftirler, bu yüzden de örneğin yüksek kaliteli elektrikli arabalarda kullanılırlar.

Alan

Kurşun-asit ve lityum-iyon pillerin kurulum sahası için, oda boyutu ve zemin yükü gibi farklı gereksinimleri vardır. Bu nedenle pilin evin neresine yerleştirileceğini önceden kontrol etmek önem arz eder.

Garanti

Ürün garantileri malzeme ve imalat hatalarını kapsar. Performans garantisi, garanti süresi boyunca bir pilin performansındaki azalmayı minimum bir kapasite ve de genellikle minimum bir döngü sayısı için garanti altına alır. Bu garantilerin kapsamı imalatçıya bağlıdır.

Tam Döngüler

Bir pili tam olarak şarj etme ve daha sonra boşalma derinliği kadar boşaltma işine tam döngü denmektedir. Tam bir döngü birden çok kısmi döngüden oluşabilir (yükleme ve boşaltma). Garanti süresi içinde maksimum döngü sayısı sağlanmalıdır. Döngü sayısı derken, belirtilen boşalma derinliğinden bahsedildiği unutulmamalıdır.

Gereksinimlerinize en uygun pil sistemi konusunda öneri almak için Sharp kurulum ortaklarımıza danışabilirsiniz.