İletişim

P-CAP Kapasitif Dokunmatik

Dokunmatik ekranlar artık her yerde. Tabletler, telefonlar, bilet makineleri, bankamatikler – tümünde bu ekranlardan yararlanılıyor.

Ama dokunmatik teknolojisini büyük ekranlarda kullanmak çok daha zor. Sharp'ın yeni amiral gemisi 80” BIG PAD Pro etkileşimli beyaz tahta çözümüyle bu sorunu neden ve nasıl çözdüğünü öğrenmek ister misiniz?

Normal kapasitif dokunmatik ekranlar nasıl çalışır

Kapasitif bir dokunmatik ekran yapmanın en kolay yolu ekranın bir tarafını indiyum kalay oksit gibi şeffaf bir iletken katmanla kaplamaktır. Ekranın köşelerine az miktarda voltaj verilir ve bu eşit dağılan bir elektik alanı yaratır.

Bir insan parmağı camın diğer yüzeyine dokunduğunda cihazın kontrolörü, panelin dört köşesinden voltajdaki değişimi ölçerek kapasitanstaki değişimden dokunuşun konumunu belirleyebilir.

Standart kapasitif dokunmatik ekranların sınırlamaları

Standart dokunmatik ekranlar, tek seferde yalnızca tek dokunuş gerektiren küçük ekranlar ve basit uygulamalar için iyidir. Geleneksel kapasitif dokunmatik teknolojisinde çoklu dokunuş mümkün değildir ve çevredeki elektriksel değişimlerin sebep olduğu beklenmeyen sinyaller sebebiyle yanlış dokunuş aktivasyonu sorunları yaşanabilmektedir. Büyük format bir ekranda normal dokunmatik teknolojisi, dokunmanın geç algılanması sorunlarını doğurabilen kızıl ötesi (IR) teknolojisine dayalıdır.

P-CAP Dokunmatik Nedir

Yansıtmalı Kapasitif Dokunmatikte (PCT ya da PCAP olarak da bilinir), iletken teller birbirine paralel iki cam arasına sıralar ve sütunlar halinde katmanlanarak ince tellerden oluşan bir ızgara görünümü oluşturulmakta ve daha sonra voltaj sıra ve sütunlara sırayla verilmektedir.

Parmak ile ekrana dokunulduğunda kontrolör tel ızgarasının kapasitansındaki değişimi belirler. PCT ekranlar birden çok dokunuş noktasını tespit edebilmektedir. Bununla birlikte, ‘parazit’ ve istenmeyen dokunuş girdileri hala sorun olabilmektedir.

80" PN-80TC3 BIG PAD Pro bir ilki nasıl gerçekleştiriyor

PN-80TC3 profesyonel sınıf etkileşimli beyaz tahta Yansıtmalı Kapasitif dokunmatik teknolojisini daha gelişmiş bir kontrolör ve daha hızlı örnekleme teknikleriyle geliştirmektedir.

Kontrolör, 220Hz'ye yükseltilmiş örnekleme hızları ve daha güçlü sinyal üretimi sayesinde parazit miktarını normal şartlarda beklenecek olanın 1/8'ine kadar düşüren benzersiz bir algoritma kullanmaktadır.

Dokunma doğruluğu artar, istenmeyen ya da yanlış girdiler neredeyse tamamen engellenir ve gecikme tamamen ortadan kalkar.

Kullanıcı deneyimi

BIG PAD’in dokunmatik ekranı aynı anda ona kadar dokunuşu şaşmaz bir doğrulukla tespit edebilmekte ve aygıt aynı anda dörde kadar kişi tarafından kullanılabilmektedir. Sharp Pen yazılımı da, kalemle uygulanan basıncın gözle görülür sonuçları etkilediği benzersiz bir teknolojiden yararlanmaktadır.

Bu yaklaşımla dokunma girdisinin ulaştığı hız ve doğruluk sayesinde doğal ve akıcı bir yazma deneyimi sağlanmakta ve basınca hassasiyet sayesinde de eski tarz bir beyaz tahtanın üzerine keçeli kalemle yazmakla neredeyse aynı his sağlanmaktadır.

Ekip çalışması sanatını yeniden tanımlayan eşsiz bir teklif

  • Benzersiz basınç algılamasıyla 220Hz PCT Dokunuş Örneklemesi. (220 Hz Voltaj Pulsu)
  • Kontrolörün, gerçek dokunuşları %87,5 daha fazla başarı oranıyla yanlış dokunuşlardan ayırt edebilen, 220Hz'de optimize edilmiş benzersiz bir algoritması bulunmaktadır.
  • Daha güvenilir, hızlı ve doğal bir dokunma ve yazma deneyimi sağlamaktadır.