İletişim

Sistem halihazırda Almanya ve Birleşik Krallık'ta kullanılabilmektedir. Diğer ülkelerde de kullanılması planlanmaktadır.

Modüler çözüm

“Smart Chap”, evde güneş enerjisi tüketimini maksimize etme ve evdeki elektrikli aletleri etkin bir şekilde yönetme amacı taşıyan modüler bir ev enerji yönetim sistemidir.

Sistemin temel yapılandırması bir kontrol ünitesi, bir PV sistemi, bir pil depolama cihazı, bir pil inverteri ve bir elektrik sayacından meydana gelmektedir. Sistemin merkezinde bütün bileşenleri koordine eden elektronik kontrol ünitesi yer almaktadır. Sistem, yenilikçi bir takip ve kontrol uygulaması olan “Smart Chap” uygulaması vasıtasıyla kullanılabilir. Bu çözümü emsallerinin önüne geçiren şey ek donanım ve yazılımların entegre edilebilmesi amacı taşıyan geleceğe dönük açık platform yaklaşımıdır.

Akıllı Uygulama

“Smart Chap” uygulaması ev içindeki enerji akışlarını takip ve kontrol etmek için kullanılabilir.

Takip

Enerji yöneticisi müşterilerin evlerindeki enerji akışını tabletleri ya da akıllı telefonlarından istedikleri zaman takip edebilmelerini sağlar. Örneğin: çatıdaki güneş enerjisi sistemi o anda ne kadar enerji üretiyor, pil şarj durumu ve evin o andaki enerji gereksinimi kadar. Enerji yöneticisi, kendi ürettiğiniz enerjiyi ne kadar ve günün hangi saatinde kullandığınızı gösterir. Ayrıca evin enerji bağımsızlığını ölçer ve bunun nasıl daha iyi hale getirilebileceğini gösterir. Bu verilerin tümü kaydedilir ve daha sonra belirli dönemlerin değerlendirilmesi için grafikler halinde gösterilebilir.

Tüketim analizi

Bir sonraki geliştirme aşamasında, evde en çok kullanılan ekipmanların (örn. buzdolabı, buzluk, TV) enerji tüketimlerini ayrı ayı görmek ve böylece “enerji canavarlarını” tespit edip, enerji tasarrufu potansiyelini belirlemek de mümkün olacak. Bu sürece ayrıştırma denmektedir.

Kontrol

“Smart Chap” uygulaması yalnızca enerji akışlarının takibi için değil, enerji depolama işlerinin, ana elektrik şebekesine enerji sağlanmasının ve enerji tüketiminin hedefli olarak kontrol edilmesi için de kullanılır.

Zaman kaydırma

Evinizde kendiniz ürettiğiniz güneş enerjisi kullanımını maksimize etmenin zorluğu, güneş enerjisinin yalnızca gündüz üretilmesi, ama evlerde giderek artan bir şekilde yalnızca güneş tepede değilken gerekiyor olmasıdır. Enerji depolama kontrolü bu sorunu çözmenin ve güneş enerjisini evde 24 saat kullanabilmenin yöntemlerinden birisidir.

Tüketim yönetimi (peak shaving)

Halihazırda uygulamada bir akıllı elektrik tüketimi özelliği bulunmaktadır ve bu sayede kullanıcılara elektrik tüketen cihazları kablosuz bir elektrik prizinden kontrol etme imkanı vermektedir. Gelecekte, “akıllı şebekeye hazır” cihazları doğrudan kontrol etmek de mümkün olacaktır. Uygulamada halihazırda bir hava tahmini özelliği de bulunmaktadır. Daha ileri bir tarihte, bu sayede elektrikli aletler kontrol edilebilecek, örneğin güneş çıktığında çamaşır makinesi ya da ısı pompası çalıştırılabilecektir.

Özel Özellikler

Yüksek kaliteli bileşenler

Sharp, güneş enerjisi çözümleri konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından birisidir ve arkasında bu uzmanlığını ve güvenilirliğini kanıtlayacak 55 yıllık piyasa tecrübesi yer almaktadır. Sistemin temel bileşenlerinin hepsi, yani güneş panelleri, piller ve “Smart Chap” uygulaması, Almanya'da üretilmiştir ve Alman Elektrik, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Kurumu (VDE) onaylıdır.

Esnek modüler çözüm

Modüler yaklaşım farklı bileşenlerin kullanılabilmesini ve bağlı cihazların kontrol edilebilmesini sağlar. Bunun anlamı çözümün hem heni PV kurulumları için hem de daha önce kurulmuş PV sistemleri için uygun olduğudur.

Açık platform yaklaşımı

Sharp'ın kaynak çözümü Sharp güneş panellerini, BMZ'nin 5 kWh lityum-iyon pillerini ve Victron'un pil evireçini kullanır. Ancak bu çözümün öne çıkmasını sağlayan asıl şey açık platform yaklaşımıdır. Bu sayede sistem özünde diğer üreticilerin enerji üretim sistemleriyle de (güneş, su, rüzgar) uyumlu hale gelir ve istenen yerde gerekli parçalar eklenebilir. Aynı şekilde, ilgili cihaz sürücüleri programlandığı müddetçe, diğer üreticilerin pilleri ve pil evireçleri bu sisteme entegre edilebilir. Sistemin standart arayüzleri sürekli olarak genişletilmektedir.

Tüketim analizi

Tüketim analizi özelliği müşterilere elektrik kullanımlarının şeffaf bir genel görünümünü verir. Bu sayede, “enerji canavarlarını” kolayca belirleyip gerekiyorsa değiştirebilirler.

Sürdürülebilirlik—Energy Shop

Müşteriler “Smart Chap” çözümünü satın aldıklarında, en yeni donanımlara ve yeni uygulamalara ulaşabilecekleri Energy Shop'a otomatik olarak erişim kazanırlar.

Uygulamanın kendisi de otomatik olarak en yeni bellenim versiyonuna güncellenir. Sharp'ın HEMS çözümüyle, müşteriler piyasadaki gelişmeleri daima yakından takip edebilir.

Akıllı Ev yükseltmesi

İlerideki geliştirme aşamalarında, sistem daha kapsamlı cihaz kontrolü sağlayan hepsi bir arada bir “Akıllı Ev” çözümüne yükseltilecektir. Bu, ısı pompaları, termostatlar, klima üniteleri, ışıklar ve ev güvenliği gibi cihazlarla ilgili ek kontroller getirecektir.

OEM/beyaz etiket çözümü

Ticari bir müşteri, örn. bir kamu hizmeti şirketi, talep ettiğinde yazılımın kullanıcı arayüzü şirketin marka tasarımına uyarlanabilir.

Sistem takibi

Son kullanıcı talep ederse, elektrik şirketi ve kurulumcu, Kurulumcu Merkezinden kurulu tüm sistemleri takip edebilecektir.

Tüm Avantajlar

Temiz enerji üretilmesi, CO2 emisyonlarının önlenmesi ve enerji tüketiminin azaltılması son kullanıcının sahip olacağı avantajlardan yalnızca birkaçıdır.

Çevre koruması

Artık halk iklimi ve çevreyi korumanın önemi konusunda daha bilinçli. Bu sebeple, temiz enerji üretimi ve enerji tüketiminin azaltılması gündemin üst sıralarında yer alıyor. Kullanıcı enerji geçişine aktif olarak katkıda bulunabilir ve gezegenin gelecek nesiller için iyi bir durumda kalmasını sağlayabilir.

Parasal Avantajlar

Elektrik fiyatları artarken, bir güneş enerjisi sistemi kurmanın fiyatları ise git gide düşüyor—bu iki etken bir araya geldiğinde bir PV sistemi satın alınması akıllı bir yatırım halini alıyor. “Smart Chap” çözümüyle, kullanıcılar tüketimlerini kontrol ve optimize ederek, akıllı gider tasarrufları yapabilir. Devlet destekleri ve vergiden düşebilme imkanları ulusal seviyede parasal yönde ek avantajlar da sağlayabilir.

Özgürlük ve kontrol

Müşteriler bir güneş enerjisi sistemi kurarak daha fazla özgürlüğe ve güvenliğe sahip olabilir. Artık enerji ücretlerine bağımlı kalmaz ve fiyat artışlarına tabi olmaz; “Smart Chap” uygulaması ile kendi ürettikleri elektriği kendi durumlarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak kontrol edebilirler. Uygulama sayesinde müşteri evindeki enerji akışları konusunda daima bilgi sahibi olur.